افکت گیتار و انواع آن

افکت گیتار تنظیم کده


افکت گیتار و انواع آن:

افکت گیتار دستگاهیه که روی سیگنال های صدای خروجی گیتار اثراتی که مد نظر نوازنده هست رو اعمال میکنه و باعث تغییراتی میشه. بعضی از افکت‌های گیتار تنها یک تغییرات جزئی رو توی صدای گیتار به وجود میارن، تا جایی که گاهی اصلا این تغییر حس نمیشه، ولی در صورت نبودن این نوع افکت‌ها تو صدای نهایی گیتار، نبودنشون کاملا حس میشه.

افکت ها توی انواع مختلفی مثل پدال یونیت یا مولتی (یا مالتی) افکت یا Rack و … به بازار عرضه میشن و هر کدوم طرفدارای خاص خودشون رو دارن.

اکثر پدال های تولید شده همونجور که گفته شد به دو دسته پدال های یونیت و مولتی تقسیم بندی میشن. تفاوت بین این دو اینکه پدال های یونیت همونجور که از اسمشون مشخصه تنها یک کار انجام میدن و یک نوع افکت رو تولید می کنن در حالی که مالتی افکت ها که بیشتر از سیستم های شبیه سازی استفاده میکنن صدای این افکت ها رو شبیه سازی کرده و میتونن تعداد زیادی از این افکت ها رو توی قالب Preset ارائه بدن.

 

انواع افکت های گیتار:

 

افکت گیتار تنظیم کده

Distortion:

این افکت بهترین نوع افکت واسه معرفی توی قسمت اوله امر هست چرا که تاثیر خیلی زیادی روی صدای گیتار میزاره و شما حتما تا به حال صداشو شنیدید. اصطلاح پدال دیستورشن (Distortion Pedal) به عنوان اسم مجموعه ای از 3 نوع افکت مختلف به کار میره. پدال های دیستورشن در سه نوع Distortion – Over Drive – Fuzz موجود هستن که تمامشون سیگنال گیتار رو به اصطلاح دیستورت می کنن. صدای دیستورشن صدایی قوی و سنگینه که ساستینی زیاد و جنس صدای خشنی داره. شدتش به حدیه که معمولا صدای اصلی گیتار رو میپوشونه.

 

 

افکت گیتار تنظیم کده

Over Drive:

پدال Over Drive هم تاثیری شدید و قدرتمند روی صدای گیتار شما ایجاد میکنه ولی بخش بیشتری از صدای اصلی گیتار شما قابل شنیدن هست. این خصوصیت پدال Over Drive باعث میشه صدای طبیعی گیتار شما هم شنیده بشه. این پدال به صورت نرمتر از Distortion صدای گیتار رو تقویت میکنه و نتیجه کار صدایی دیستورت اما نه به سنگینی یا به اصطلاح Heavy بودن دیستورشن. از این پدال بیشتر توی سبک های کلاسیک راک و بلوز استفاده میشه، اما موارد استفاده ازش اونقدر زیاد هست که روی پدال بورد اکثر گیتاریست های دنیا وجود داره.

 

 

افکت گیتار تنظیم کده

 

Fuzz:

 Fuzz شدید ترین نوع دیستورشن رو روی گیتار شما اعمال میکنه. اگر بخواهیم تاثیر اونو با کلمات بگیم باید بگیم تاثیرش به شکلیه که انگار آمپلی فایر شما رو به نقطه انفجار نزدیک میکنه. این افکت صدای دیستورشن بم و بسیار سنگینی رو روی گیتار شما تولید میکنه، به حدی که صدای خام گیتار اصلا قابل شنیدن نیست. با تمام این تفاسیر نوع صدای خروجی از فاز به تنظیماتی که شما روی اون اعمال می کنین بستگی داره. شما با انجام تنظیمات مختلف میتونید یک صدای دیستورشن بسیار سنگین از اون بگیرید یا به عنوان یک Dist خفیف از جنس فاز ازش استفاده کنین.

 

افکت گیتار تنظیم کده

 

Wah:

این نوع افکت با ایجاد تغییراتی روی صدای گیتار، اونو شبیه به صدای Wah-Wah میکنه. این پدال که به تغییر شدت حساسه کنترل بسیار خوبی رو واسه شما ایجاد میکنه. شما با تغییر زاویه این پدال به وسیله پا میتونین مقدار اونو تغییر بدین و به این صورت صدای نوازندگی خودتون رو رنگ آمیزی کنین.

 

افکت گیتار تنظیم کده

Delay:

کار این پدال دقیق از روی اسمش مشخصه! ایجاد تاخیر. نحوه کارش به این صورته که صدای خروجی گیتار شما رو با تاخیر پخش میکنه. با توجه به تنظیماتی که شما روش اعمال می کنین قسمتی از صدا رو پخش کرده و دوباره همون بخش از صدا رو با تاخیر پخش میکنه که این باعث میشه شما صدا رو با تکرار بشنوین. این پدال به شما اجازه میده که مدت Delay رو تنظیم کنین. پدال های دیجیتال میتونن مدت بیشتری Delay  رو انجام بدن اما بعضی افراد معتقدن نمونه های آنالوگ Delay اصیل تری تولید می کنن. پدال های Delay واسه تجربه کردن انواع مختلف فضاسازی میتونن استفاده بشن و تاثیر زیادی روی صدا بزارن. همچنین میتونن به عنوان یک افکت نامحسوس هم تنظیم بشن.

 

افکت گیتار تنظیم کده

Chorus:

تاثیر افکت Chorus به این شکله که انگار صدها نوازنده گیتار با کمی تفاوت زمانی با شما و همانند شما ساز میزنن. این افکت همچنین یک نویز متحرک هم به صدای شما اضافه میکنه. صدای نهایی صدایی ضخیم میشه، چرا که خاصیت افکت Chorus چنین صدایی هست.

 

افکت گیتار تنظیم کده

Flanger:

افکت Flanger کاربردی مشابه افکت Chorus داره ولی تاثیرش روی صدای گیتار مشخصتره. این افکت صدایی شبیه Whoosh روی صدای گیتار شما تولید میکنه. بیشتر افرادی که صدای افکت flanger رو شنیدن بر این عقیده هستن که صدایی شبیه به پرواز هواپیما ایجاد میکنه. بر خلاف افکت Chorus، این افکت، صدایی شبیه همنوازی 100 گیتاریست با شما ایجاد نمیکنه ولی به ضخامت صدای گیتار شما اضافه میکنه.

 

افکت گیتار تنظیم کده

Phaser:

این افکت هم شبیه افکت های Chorus و Flanger هست. با این تفاوت که صدای موج مانندی روی صدای گیتار شما ایجاد میکنه. این صدا با تاثیرگذاری این افکت روی نقاط بالا و پایین موج های سیگنال اصلی گیتار شما ایجاد میشه. شما میتونین این بالا و پایین ها رو با کنترل موجود روی پدال Phaser تغییر بدین. افکت Phaser تاثیر نه چندان مشخصی مثل اجرای همزمان چند گیتاریست با شما رو هم میتونه تولید کنه که از این بابت تا حدی شبیه به افکت Chorus هست.

 

افکت گیتار تنظیم کده

Tremolo:

افکت Tremolo شبیه اینه که شما بعد از نواختن نت با گیتار، سریعا Volume گیتار رو بالا و پایین ببرین. تاثیر این افکت به صورت شدید و مصنوعی نیست بلکه افکتی شبیه لنگ راه رفتن و تلو تلو خوردن رو به گیتار شما اضافه میکنه. کنترل هایی که روی افکت Tremolo وجود دارن تعیین می کنن که تا چه میزان Volume باز بسته بشه و این باز و بسته شدن با چه سرعتی انجام بشه. تاثیر این این افکت خیلی از افکت های Chorus ،Flanger و Phaser دور نیست ولی حالت منحصر به فرد خودش رو داره.

 

افکت گیتار تنظیم کده

Looper:

افکت Looper تاثیری روی صدای گیتار شما نمیزاره، ولی افکتی کاربردیه. این افکت به شما اجازه میده قسمتی از گیتار آهنگ خودش رو بنوازه و باهاش ضبط کنین بعد اونو پخش کنین و به عنوان Backing Track ازش استفاده کنین. ایده استفاده از چنین پدالی زمانی کاربردی میشه که توی آهنگ دو یا چند بخش وجود داره که گیتاریست ها به صورت همزمان می نوازن اما موقع اجرای زنده اون، فقط یک گیتاریست وجود داره. این پدال خلا ناشی از نبود سایر گیتاریست ها را پر میکنه.

 

افکت گیتار تنظیم کده

Compressor:

تاثیر افکت های کمپرسور روی صدای شما توی رنگ و نوع صدا نیست. بلکه با ایجاد تغییرات توی داینامیک صدای شما باعث میشن صدای نوازندگی شما حرفه ای تر بشه. Compressor شدت صدای خروجی گیتار (Volume) رو یکدست میکنه و با تعیین محدوده شدت اون، باعث میشه که صدای خروجی از حدی مشخص بالاتر نره. از افکت های Compressor هم توی اجرای زنده و هم تو ضبط استودیویی استفاده میشه. اکثر افکت های کمپرسور Sustainer هم هستن یعنی باعث میشن صدای نت گیتار شما مدت طولانی تری شنیده بشه.

 

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

بهتون پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخورن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =

0:00
0:00