پیکاپ گیتار و انواع آن

پیکاپ گیتار تنظیم کده


پیکاپ گیتار و انواع آن:

سلام بچه ها!! امروز اومدیم راجب پیکاپ های گیتار و انواعش صحبت کنیم. اول باید بدونیم پیکاپ چی هست؟!

پیکاپ، یک قطعه آهن‌رباست که دورش سیم‌های هادی الکتریسیته عایق‌شده پیچیده شده و انرژی حرکتی حاصل از ارتعاش سیم‌های گیتار رو به سیگنال الکتریکی تبدیل میکنه. پیکاپ‌ها تو سازهای الکتریک و آکوستیک مورد استفاده قرار میگیره.

پیکاپ‌های گیتار شما، اون قسمت از ساز شما هستن که موجب شنیده شدن صداش میشن. اهمیت پیکاپ‌ها، درست به‌ اندازه‌ی اهمیت چوب تشکیل‌دهنده گیتار، سیم های گیتار و امپ شماست و به همون اندازه هم قابل توجه هستن.

البته پیکاپ‌ها در انواع و اندازه‌های گوناگونی توی بازار موجود هستن. همینطور، هر کدومش واسه مقاصد خاصی طراحی و ساخته شدن. واسه مثال، شما نمیتونین با همون پیکاپ‌‌هایی که واسه نواختن سبک کانتری مناسب هستن، سبک راک و متال رو هم بنوازین. اگه واسه سازتون، پیکاپ‌های مناسبه کاری که می‌کنین رو انتخاب نکرده باشین، به‌سختی میتونین به تُن صحیح و مورد نظر خود دست پیدا کنین.

انواع پیکاپ:

پیکاپ‌های گیتار الکتریک

پیکاپ‌های گیتار الکتریک (و پیکاپ‌های بیس الکتریک) به سه دسته اصلی تقسیم میشن: سینگل کویل، هامباکر و p90.   

پیکاپ گیتار تنظیم کده

سینگل کویل(Single Coil):

این نوع پیکاپ دارای یک آهن‌رباست. یک مثال خوب واسه شناسایی سینگل کویل؛ پیکاپ‌های فندر استرتوکستر هستن. صدای پیکاپ‌های سینگل کویل رو نمیشه توی یک عبارت ساده توصیفش کرد، ولی به ‌صورت کلی میشه گفت که صدای این نوع پیکاپ، از پیکاپ‌های هامباکر و P90 روشن‌‌تر و شفاف‌تره. سبک‌هایی که معمولاً توشون از سینگل کویل استفاده میشه، شامل بلوز، کانتری و سرف (Surf) میشه؛ البته سینگل کویل‌ها تو سبک‌های دیگه هم بسیار خوش می‌درخشن. میشه گفت که تنها نقطه ضعف اونا تو مقایسه با هامباکرها، عدم ارائه دیستورشن‌های قویه (یعنی دیستورشن‌هایی شبیه به اونایی که تو سبک‌های هارد راک و متال می‌شنویم).

 

پیکاپ گیتار تنظیم کده

هامباکر (Humbucker):

هامباکرها در اصل دو پیکاپ سینگل کویل در کنار همدیگن که باهم کار می‌کنن. پیکاپ‌های سینگل کویل، همیشه تو معرض پارازیت الکتریکی مشهور به هام ۶۰ هرتز هستن. هامباکرها واسه مقابله با این نویز طراحی شدن. و از اونجا که در مقابل هام مقاوم هستن، به اسم        (هام ـ باکر) ازشون یاد میشه. این پیکاپ‌ها، ارائه‌دهنده صدای گرم و حجیم‌تر از سینگل کویل‌ها هستن و همین دلیلیه بر کاربردشون توی سبک جز. از طرفی بخاطر سیگنال خروجی قوی‌تر، این نوع پیکاپ تو ارائه دیستورشن‌های قوی‌تر، از سینگل‌کویل‌ جلوتره. تنها جایی که هامباکرها خیلی خوب عمل نمی‌کنن، در سبک‌های کانتری و سرف (Surf) هست. ولی غیر از اون، هامباکرها تقریباً تو تمام سبک‌های دیگه عملکردی مناسب از خودشون نشون میدن.

 

پیکاپ گیتار تنظیم کده

P90:

و بالاخره پیکاپ‌های !P90 این پیکاپ‌ها رو میشه به‌نوعی حد وسط هامباکرها و سینگل کویل‌ها به‌حساب آورد. سیگنال خروجی این پیکاپ‌ها از سینگل کویل‌ها بیشتر و از هامباکرها کمتره. صداشون کمی عمق بیشتر نسبت به سینگل کویل‌ها و کمی عمق کمتر از هامباکرها داره. بهترین کاربرد P90 توی اجرای سبک‌های بلوز و راک (و نه هارد راک) هست. اما به‌طور کلی، میشه اونا رو پیکاپ‌هایی نسبتاً چندمنظوره و همه‌فن‌حریف حساب کرد.

 

پیکاپ‌های آکوستیک:

پیکاپ‌های آکوستیک رو میشه توی سه گروه تقسیم‌بندی کرد:            پیزو (Piezo) و Transducer و  Soundhole.

پیکاپ گیتار تنظیم کده

پیکاپ گیتار تنظیم کده

پیکاپ‌های Transducer:

این پیکاپ‌ها به ارائه‌ی صدایی شبیه به صدای طبیعی ساز آکوستیک معروف هستن. پیکاپ‌های ترنسدیوسر، به صفحه‌ی رویی گیتار آکوستیک چسبونده میشن و ارتعاشات صفحه رویی رو به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنن. از اونجا که این پیکاپ‌ها، چگونگی عکس‌العمل صفحه رویی گیتار به ارتعاشات سیم‌ها رو دریافت می‌کنن، صدایی هم که تولید می‌کنن، به‌نحوی، مرتبط به این ارتعاشاته. تنها اشکال این پیکاپ‌ها، حساسیت بیشتر اونا نسبت به فیدبک در مقایسه با پیکاپ‌های piezo و soundhole هست.

پیکاپ گیتار تنظیم کده

پیکاپ‌های پیزو (Piezo):

این نوع پیکاپ، در واقع همون Transducer هست که به شکل نواری باریک ساخته شده و به‌جای اونکه به سطح صفحه رویی گیتار بچسبه، توی بریج و زیر سدل قرار می‌گیره. پیکاپ‌های پیزو، به‌جای دریافت ارتعاشات صفحه رویی، بیشتر صدای ارتعاش سیم‌ها رو دریافت می‌کنن و صدایی مصنوعی با میدرنج افزوده تحویل میدن. این پیکاپ‌ها گرایش چندانی به تولید فیدبک ندارن و بخاطر همین انتخاب خوبی واسه اجرا تو محیط‌های بزرگ و اجرا با ولوم بالا هستن.

پیکاپ‌های Soundhole:

این پیکاپ‌ها در اصل پیکاپ‌های گیتار الکتریک هستن که بدون نیاز به سوراخ کردن چوب و پیچ کردن، تو دهانه‌ی حفره صدای گیتار آکوستیک قرار می‌گیرن. پیکاپ‌های Soundhole، به‌ طور مشخض، تُن گیتار الکتریک رو ارائه می‌کنن، ولی مدل‌های قیمتی‌تر اونا، صدایی بسیار زنده و طبیعی تولید می‌کنن. مدل‌های بالاتر این پیکاپ‌ها، با تکنولوژی جدیدتری همراه هستن و عملکردی مشابه میکروفون ارایه میدن. به‌دلیل ارائه‌ی صدای نسبتاً طبیعی، این نوع پیکاپ معدل نسبتاً خوبی نسبت به پیکاپ‌های Transducer و Piezo داره.

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

0:00
0:00