تاریخچه ی هیپ هاپ

تاریخچه ی هیپ هاپ تنظیم کده


تاریخچه ی موسیقی هیپ هاپ:

سبک هیپ هاپ یک جنبش اجتماعی – سیاسیه که اواخر دهه 70 بوجود اومد. تو مدت دهه 50 و 60 میلادی، خیلی از سیاه پوستایی که به آمریکا مهاجرت کرده بودن، با چالش های زیادی روبرو شدن. یکی از این چالش های مهم، مسائل مالی و فاصله طبقاتی زیاد و همچنین نابرابری اجتماعی اونا با سفید پوستا بود که باعث خشم بیشتر این دسته از مردم شده بود. ولی با تمام این داستانا اکثر منابع مالی و جایگاه های اجتماعی خوب، نسیب سفید پوستان می شد.

به همین دلیل این افراد در مواجهه با فقر و مشکلات اقتصادی به فکر مقابله با این نابرابری افتادن. تمامی این مشکلاتی که گفتیم دست به دست هم داد تا جرم و جنایت هم بین این افراد زیاد بشه. اولش سیاه پوستا اعتراض خودشون رو از طریق خوندن شعرهای غیر ساختار یافته به گوش بقیه میرسوندن ولی کم کم، شروع به ایجاد نوع خاصی از اصطلاحات فرهنگی کردن و ستون های هیپ هاپ رو تشکیل دادن.

ریشه واژه هیپ هاپ:

این واژه اولین بار توسط رابرت کیث ویگیگنز استفاده شد. اون واسه اینکه دوست خودش رو که به تازگی به وارد ارتش امریکا شده بود دست بندازه، واژه ی “hip/hop/hip/hop” رو به شکل ریتمیک مشابه موسیقی مارچ نظامی اجرا کرد. بعدها هم اومد هیپ هاپ رو هنگام اجرا روی استیج استفاده کرد. اوایل شکل گیری استفاده از این واژه (هیپ هاپ یا هیپ هوپرز) نوعی بی احترامی بحساب میومد. ولی با گذر زمان به یک فرهنگ مستقل و یک ژانر موسیقی تبدیل شد که بشدت مورد استقبال قرار گرفت.

خیلی از محققان معتقد که شش عنصر یا ستون اصلی واسه موسیقی هیپ هاپ وجود داره. این ستون ها از دهه 70سرچشمه گرفته و امروزه نشون دهنده ی فرهنگ هیپ هاپ هستن.

بریم سر معرفیش:

تاریخچه ی هیپ هاپ تنظیم کده

دی جی:

به میکس کردن موسیقی یا آهنگ هایی که قبلا ضبط شدن دی جینگ گفته میشه. که با پخش کننده های دیسکی شکل و بعضی دیگه از ادوات الکترونیکی مثل میکسر صدا توسط دی جی ساخته میشه.

 

تاریخچه ی هیپ هاپ تنظیم کده

رپ کردن:

رپ کردن سبکی از اشکال و ارکان اصلی هیپ هاپه که توسط افراد علاقه مند اجرا میشه و شامل قافیه و ریتم هست و تو بیشتر وقتها همراه با کل کله که در اصطلاح فارسی عامیانه به اون رجز خونی میگن. خیلی از افراد مختلف هیپ هاپ رو فقط با این سبک ( رپ )  می شناسن و به واسطه اون به این سبک علاقه مند شدن.

 

تاریخچه ی هیپ هاپ تنظیم کده

نقاشی های گرافیتی:

نقاشی های گرافیتی یا همون دیوارنگاری که از هنرهای مرسوم خیابانیه و جزو عناصر اصلی هیپ هاپ محسوب میشه. نقاشی خیابونی تو نوع خودش اعتراضی و کاملا ساختار یافته و با هدف های سیاسی یا اجتماعی مختلف به صورت رسمی و غیر رسمی اجرا میشه.

تاریخچه ی هیپ هاپ تنظیم کده

بریک دنس ( Break Dance ):

بریک دنس (Break dancing) یک سبک خاصی از رقصه که توی کشور ما بهش تکنو هم میگن. بریک دنس شامل چهار تکنیک اصلی به نام های داونراک Downrock ، تاپراک Toprock ، فریز Freeze و حرکات قدرتی Power Moves هست.

 

سمپلینگ:

سمپلینگ در موسیقی یا نمونه برداری، هم یکی از عنصرهای موسیقی هیپ هاپ محسوب میشه. سمپلینگ در واقع استفاده دوباره از یه تیکه از آهنگ یا استفاده از قسمتی از یک اثر که قبلا ضبط شده، توی یک اثر دیگر هست .

بیت باکسینگ:

بیت باکسینگ هم یکی دیگه از فرهنگ های مرسوم و آشنا سبک      هیپ هاپه. در واقع تکنیک بیت باکس به مجموعه ای اصوات گفته میشه که تو قالب موسیقی و توسط دهان ایجاد میشه و تمامی ادوات یک موسیقی به واسطه اون تولید میشه.

توی موسیقی و سبک هیپ هاپ، معمولا داستانهای زندگیخودشون رو تعریف میکنن. و تو بیشترشون اشعار به صورت ریتمیک و مملو از تکنیکهای مختلفه. یک رپر واسه اونکه بتونه مفهوم بهتری از اشعارش رو به مخاطبش برسونه نیاز به قطعات موسیقی داره که می تونه مکمل خوبی باشه براش. اوایل، سبک هیپ هاپ در تولید قطعاتش از لوپ یا سمپل استفاده میشد و بخش کوتاهی از یک موسیقی تکرار میشد ولی با پیشرفت این سبک، موسیقی رپ هم پیشرفت های عجیبی کرد.

در سال 1979 سبک هیپ هاپ تبدیل به یک ژانر پرطرفدار مخصوصا بین جوونا شد. این محبوبیت ادامه داشت و توی سال 1990 جهانی شد. از علت های اصلی محبوبیت رپ تفاوت ها و ساختارشکنی هاش بود. توی این سبک به چارچوبها و قاعده هایی که قبلا تو موسیقی تعریف شده بود پایبند نبودند و در کل موسیقی رپ در مقایسه با بقیه سبکها انعطافپذیری داشت. از ویژگی های دیگه ی  کلامی رپ که اونو متمایز می کرد این بود که چارچوبهای کلی شعر رو می شکست و شعرهای خلاق و شامل انتقاد حتی گاهی با خشونت و فحاشی بود.

بعضی ها معتقدند که هیپ هاپ مرده و تموم شدست، ولی در واقع هیپ هاپ هنوز تو زیر زمین زندگی میکنه، نکته تاسف آور اینه که فرهنگ هیپ هاپ در حال کمرنگ و کمرنگ تر شدنه. هیپ هاپ رو با موسیقی رپ اشتباه نگیرید، رپ فقط مدل قرارگیری واژه ها و هیپ هاپ مفهومه. هیپ هاپ از پنج عنصر اصلی تشکیل شده: بیت ، رایم ، رقص ، نقاشی های دیواری و آگاهی اجتماعی. و چیزی که این روزها بیشتر از بقیه کمرنگ شده، عنصر پنجمه یعنی آگاهی اجتماعی.

خیلی سرتون رو درد نیارم، فرق بین رپ و هیپ هاپ رو میگم و تموم:

  • سبک هیپ هاپ یکی از ستون های اصلی واسه آزادی بیان به حساب میاد.
  • رپ ترکیبی از نثر و شعره که با همدیگه قاطی شدن.
  • سبک رپ در واقع یک راه واسه گفتن عقاید جدی و یا افکاریه که بیشتر جنبه توهین آمیزی داره.
  • رپ به نوعی یکی از اشکال آزادی بیان به حساب میاد که بعد از هیپ هاپ شکل گرفت.
  • هیپ هاپ ترکیبی از ضرب آهنگیه که به نوعی، بازتاب دهنده خوش قلبی و انعطاف پذیریه.

 

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشید. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

0:00
0:00