دیستورت شدن صدا و فرکانس ها

دیستورت شدن صدا تنظیم کده


دیستورشن (Distortion) چیست؟

تجهیزات صدا و موسیقی، محدودیت هایی واسه بلندی صدای یک سیگنال دارن. اگه یک سیگنال از این محدوده فراتر بره، دیستورت میشه و صدایی مخدوش تولید میکنه که واسه اکثر افراد آزار دهندست. دیستورشن ناخواسته، روی میکس ما تاثیر منفی میزاره اما اگه از قصد ایجاد بشه، میتونه کاربردهای منحصر به فردی داشته باشه؛ به عنوان مثال: میتونه باعث شفاف تر و غنی تر شدن صدای گیتار و سینتی سایزر بشه، به Drums حجم بده و صداهای خام و بی روح رو پرقدرت بکنه.

بزارید با مثال بگم که کمی راحتر جا بیوفته واستون:

اولین شرط صدای خوب دیستورت نبودنشه. وقتی صدایی دیستورت بشه اصطلاحا به خر خر میوفته. واسه اینکه بهتر درکش کنین کافیه یه آهنگ رو پلی کنید و بعد صداشو تا آخر بالا ببرید. وقتی اسپیکرتون توانایی پخش تمامی فرکانس ها رو تو اون ولوم نداشته باشه، صدای موسیقی به صورت شفاف پخش نمیشه یعنی دیستورت میشه.

انواع Distortion:

دیستورشن میتونه در ضبط، تولید و یا هنگام میکس و مسترینگ یک آهنگ اتفاق بیوفته.

در اینجا به چند نمونه از دیستورشن ناخواسته اشاره می کنیم:

  • عدم تطابق امپدانس(Impdence)؛ زمانی اتفاق میفته که مقاومت سیگنال خروجی یک ساز یا میکروفون، با مقاومت ورودی کارت صدا یا میکسر تطابق نداشته باشه. به عنوان مثال، سیگنال خروجی یک گیتار الکتریک با ورودی میکروفون یک کارت صدا تطابق مقاومت الکتریکی نداره و از توان اون بالاتره. زمانی که این سیگنال وارد کارت صدا بشه، صدایی دیستورت شده و مملو از نویز ایجاد میکنه.

 

  • کلیپ شدن صدا(Clippnig)؛ نوعی از دیستورشنه که معمولا به علت Overdrive (زیاده روی) تو میزان سیگنال ورودی یا خروجی اتفاق میوفته.

 

  • دیستورشن نتیجه ی کاهش بیت ریت(Downsampling)؛ زمانی اتفاق میوفته که بیت ریت (Bit Rate) رو هنگام پردازش یا پخش یک سیگنال صوتی کم کنیم که اینکار باعث ایجاد یک سیگنال با کیفیت کمتر و دیستورت میشه.

ما توی عصری هستیم که از دیستورشن، مدام به عنوان یک افکت و یا یک عامل تزئینی استفاده میشه. سبک های House و Hip hop شدیدا بهLo-Fi” گرایش دارن، حتی وکال های پاپ هم با دیستورشن تزئین  میشن.

دیستورت صدا چیست تنظیم کده

علت اصلی به وجود آمدن دیستورتی صدا چیست؟

به طور معمول، “کلیپینگ” دلیل دیستورت شدنه و این موضوع به مشکل آمپلی فایرها مربوط میشه. یعنی اونا نمیتونن ولتاژ منبع تغذیه کافی برای کنترل صحیح سیگنال رو فراهم کنن، بنابراین سیگنال‌ها کلیپ شده و قطع میشن. البته این رو میشه تو سطح کانال یا میکسر هم مشاهده کرد. عموما زمانی این اتفاق میوفته که آمپلی فایر تحت فشار قرار گرفته و سیگنالی با توان بیشتر از اونچه كه منبع تغذیه‌ تولید میكنه، ایجاد كنه. آمپلی سیگنال رو فقط تا حداکثر ظرفیت خودش تقویت می‌کنه. و سیگنال در حداکثر ظرفیت تقویت کننده قطع میشه و کلیپ اتفاق می‌افته. کلیپ یعنی همان قطعی یا برش توی سیگنال

 

در آخر یه جمع بندی کنیم و به زبون ساده بگیم:

هرگونه تغییر شکلی در شکل موج اصلی صدا رو بهش می گن دیستورشن. حالا این دیستورت شدن می تونه عمدی باشه (مثل کاری که در گیتارهای برقی می کنن) یا میتونه ناخواسته و غیر دلپذیر باشه مثل کلیپ شدن صدا.
عوامل مختلفی هم تاثیر دارن در دیستورت کردن یه موج که یک عامل اصلیش همون زیاد کردن آمپلیتود یا رنج موج صوتی هست که در اثر بالا بردن ولوم پیش میاد. این زیاد کردن اگه از یه حدی بیشتر بشه از توان پروسس برنامه یه امپلیفایر خارج می شه که بهش میگن کلیپ شدن.
معمولا هم چون صدا و شکل موج عوض شده به گوش دلپذیر نمیاد و موسیقی رو از حالت منظمش خارج می کنه.

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخوره.

2 thoughts on “دیستورت شدن صدا و فرکانس ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 9 =

0:00
0:00