اسپیکر مانیتورینگ و ابعاد آن

اسپیکر مانیتورینگ تنظیم کده


انواع اسپیکر مانیتورینگ و ابعاد آن:

سلام بچه ها. امروز میخوایم راجب اسپیکر مانیتورینگ مختصر صحبتی کنیم. پس با ما دقایقی رو همراه باشید.

اول بریم ببینیم اسپیکر مانیتورینپ چی هست؟!

این وسیله یک اسپیکره که مانیتور کردن سیگنال های صوتی یکی از اصلی ترین وظایفش محسوب میشه. در واقع این وسیله طراحی و تولید شده تا توی مدیریت کردن جزئی تر و بهتر صدا بهمون کمک کنه. شاید فکر کنین که این وسیله صدا رو زیباتر و دلنشین تر پخش میکنه، اما این طور نیست بلکه این دستگاه صدا رو اونجوری که واقعاً هست، پخش میکنه تا به این وسیله متخصصین صدا بتونن نواقص و نقطه ضعف های موجود رو با توجه به پخش صدای واقعیش و با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برطرف کنن.

وظیفه ی اصلی اسپیکر مانیتورینگ چیه؟

تولید دقیقترین صدا، اونم بدون هیچگونه تغیری تو جزئیاتش. بیشترین کاربردش تو استدیوهای حرفه ای موسیقی هست. به صورت کلی: شما با استفاده از این وسیله میتونین تو موقع رکورد صدا، میکس و ادیت، بهترین و با کیفیت ترین صداها رو واسه پخش تو دستگاه های مختلف آماده کنین.

اسپیکرمانیتورینگ تنظیم کده

تفاوت مانیتور صدا و اسپیکر خانگی:

تفاوت اصلی مانیتور صدا یا اسپیکر مانیتورینگ توی صداقت و نمایش بدون اغراق و رنگ آمیزی نسبت به انواع بلندگو های های فای، اسپیکر های خانگی و سیستم های پخش اتومبیل و غیره. دلیل اینکه نمیتونین از بلند گو های “های فای” و خانگی واسه میکس استفاده کرد همین رنگی آمیزی صداهاست.

البته بعد از یک میکس و مسترینگ دقیق توی یک محیط آکوستیک و بدون برگشت و تشدید صدا، میشه از اسپیکر خانگی یا اتومبیل یا حتی گوشی موبایل و هندزفری های معمولی هم مشورت گرفت. یک میکس دقیق و اصولی بعلاوه مسترینگ درست و حساب شده توی تمامی سیستم های پخش صدایی مطلوب و قابل قبول خواهد داد.

اسپیکر مانیتورینگ ها طبق فاکتور های مختلفی دسته بندی میشن فاکتور های مثل:

  1. مجهز به تقویت کننده امپلی فایر
  2. تعداد درایور
  3. سایز ووفر
  4. مشخصات فنی و کیفی

انواع مانیتور صدا بر اساس وجود امپلی فایر به دو دسته Active و Passive تقسیم میشن. تو مدل های اکتیو یا فعال، تقویت کننده توی اسپیکر مانیتورینگ قرار داره. تو این حالت اسپیکر مانیتورینگ نیاز به تقویت کننده خارجی نداره. تو مانیتور های Passive اسپیکر مانیتورینگ به همراه یک تقویت کننده خارجی استفاده میشه.

بلندگو واسه تأمین و پوشش محدوده فرکانسی به بیش از یک درایور نیاز داره، چون یک درایور به تنهایی قادر به پاسخگویی و نمایش طیف گسترده ی فرکانس های زیر و برم نیست. بخاطر همین فرکانس های بم یا پایین توسط درایوری به نام ووفر و فرکانس های زیر یا بالا توسط درایوری به نام تیوتر پوشش داده میشن.

انواع مانیتور صدا بر اساس تعداد درایور به دو دسته کلی تقسیم میشن:

  • Two Way دو راهی
  • Three Way سه راهی

در مدل های دو راهی سیگنال صدا باید به دو بخش زیر و بم تقسیم بشه این عمل توسط فیلتر تقاطعی Cross Over انجام میشه.

انواع اسپیکر مانیتورینگ از نظر سایز ووفر نیز به دسته های مختلف 4 اینچ، 4.5 اینچ، 5 اینج و 8 اینچ تقسیم میشن. انتخاب مانیتور صدا بر حسب سایز ووفر باید متناسب با ابعاد اتاق میکس صورت بگیره و احتیاج به علم مهندسی صدا داره و باید با متخصصین آکوستیک مشورت کنید.

اسپیگر مانیتورینگ تنظیم کده

معیار انتخاب مانیتور صدا چیست؟

انواع اسپیکر مانیتورینگ ها دارای مشخصات فنی مخصوصی هستن که نشون دهنده سطح کیفی اوناست. گستره ی فرکانسی یکی از مشخصاتیه که باید بهش توجه کرد. بیشترین و کمترین مقدار فرکانسی که بلندگو قادر به پخش یا تولیدش هست تو این قسمت مشخص میشه.

یکپارچگی تو این گستره اهمیت ویژه ای داره و نباید بعضی از فرکانس ها از بقیه اونا قوی تر یا ضعیف تر باشن. عدم یک پارچگی در گستره ی فرکانسی باعث بوجود اومدن خطا تو میکس میشه.

یکی دیگه از نکات مهم تو انتخاب مانیتور صدا پاسخ ضربه ای بلندگو محسوب میشه. سرعت پاسخ دهی به صداهای سریع و ضربه ای مثل Kick تو ریتم درامز مهمه همینطور توقف سریع بلندگو بعد از پایان صدای ورودی به آن از توانایی های مهم یک بلندگو محسوب میشه. این کار باعث ایجاد صدای استریوی مناسب و دقیق از دو جفت بلند گو میشه.

مدارهای داخلی و کیفیت اونا و کم بودن میزان واپیچش Distortion تو صدا از عوامل تعیین کننده توی کیفیت هست. همینطور پاسخ فاز مناسب باعث میشه فرکانس های زیر و بم توی یک زمان شنیده بشن. در واقع کمک میکنه از همدیگه جدا نباشن.

 

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

بهتون پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونین، خیلی بدردتون میخورن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − شش =

0:00
0:00