ارزش زمانی نت در موسیقی

نت موسیقی تنظیم کده


ارزش زمانی نت در موسیقی:

سلام دوستان. امروز میخوایم راجب ارزش زمانی نت ها یه گپی بزنیم. ولی مثل همیشه اول باید بدونیم نت چیه اصلا؟ تا معنی نت رو نفهمیم که نمیتونیم راجب ارزش زمانیش صحبت کنیم.

یه تعریف کلی و خلاصه از نت:

 کوچکترین واحد سازنده ملودی، نت هست. به عبارت دیگه هر صدایی که گوش ما می‌شنوه، یک نت به حساب میاد. هر قطعه موسیقی هم در اثر حرکت زیر و بمی نتها بوجود میاد.

هر نوازنده و هنرجوی توی حیطه ی  موسیقی، باید با نت‌های موسیقی آشنایی داشته باشه.

حالا یه سوال: اگه بخوایم آهنگی رو بنوازیم، هر کدوم از نت‌ها چقدر باید كشیده و نواخته بشن؟ یا به زبون دیگه چه مقدار زمان بین اجرای نت اول با نت‌های بعدی باید باشه؟ شک نکنین اگه تو اجرای نت‌های مختلف معیار زمان نباشه، هیچوقت موسیقی تولید نمیشه.

بزارین یه مثال بزنم: فرض كنین نت «سل» رو با یه ساز بادی مثل سُرنا یا ترومپت به مدت یک دقیقه و بدون توقف بنوازیم. خب چی میشنوین؟ صدرصد او چیزی که میشنوین یه قطعه موسیقی نیست. شما یه بوق ممتد میشنوین که شبیه آژیر خطره. با این مثال تا حدودی متوجه ارزش زمان تو موسیقی میشین. واسه همین لازمه برای ساختن یک قطعه موسیقی نت‌های مختلف با زمان های كوتاه و بلند کنار هم قرار بگیرن تا بشه یه آهنگ خوب و قابل قبول ساخت.

 

خب بریم سر ارزش زمانی نت ها:

تو تئوری موسیقی واسه نشون دادن میزان کشش یک نت، یعنی اینکه هر نت چقدر از نظر زمانی طول میکشه (یا به عبارتی قبل از سر رسیدن نت بعدی، چقدر میمونه) از شکل های گرافیکی استفاده میشه. به این مفهوم، ارزش زمانی نت‌ها یا «دیرند» گفته میشه.

ما تو موسیقی از نظر کشش نت ها، چند نوع نت داریم. بریم واسه معرفیشون:

 

ارزش زمانی نت سیاه: 

هر موقع این شکل رو می‌بینیم میدونیم که این نت به اندازه یک ضرب طول می‌کشه. یعنی اگه به شکل منظم دست بزنیم، هر سیاه برابر یک دست زدنه. یا اگه از مترونوم استفاده می‌کنیم، یک نت همزمان با صدای مترونوم هست.

ارزش زمانی نت موسیقی تنظیم کده

 

ارزش زمانی نت سفید:

این نت ارزش زمانی دوبرابر نت سیاه داره. یعنی وقتی داریم دست میزنیم به اندازه دو دست کش میاد. اول کلمه سفید رو دست اول میگیم و «ی» رو کشش میدیم تا زمانی که دست دوم رو هم بزنیم، اون موقع کلمه «سفید» رو تموم میکنیم.
اگر از مترونوم استفاده می‌کنیم به این معنیه که یک نت همزمان با صدای مترونومه و بعد از اون ادامه پیدا میکنه. تا وقتی که مترونوم یک صدای دیگه هم تولید کنه. درست قبل از اینکه صدای دیگه ای (سومی) بده، کشش نت سفید تمام میشه.

ارزش زمانی نت تنظیم کده

زمان کشش نت گرد یا نت واحد:

نت گرد بیشتر از همه نت های دیگه کشیده میشه و تو موسیقی از نت گرد به عنوان واحد کشش استفاده میشه. به این معنی که کشش زمانی نت های دیگه رو نسبت به این نت میسنجن . ارزش زمانی نت گرد به اندازه 4 ضربه.

نت در موسیقی تنظیم کده

 

زمان کشش نت چنگ:

نت چنگ نصف نت سیاه ارزش زمانی داره، پس میشه یک چهارم نت سفید و یک هشتم نت گرد.

اگه از مترونوم استفاده می‌کنیم به این معنیه که یک نت همزمان با صدای مترونوم، و اون یکی توی سکوت بین همون ضرب اول و ضرب بعدیه.

نت موسیقی تنظیم کده

 

زمان کشش نت دولا چنگ:

نت دولا چنگ در واقع نصف نت چنگ به حساب میاد و هر نت دولا چنگ برابر با یک شانزدهم نت گرد، یک هشتم نت سفید و یک چهارم نت سیاهه.

همینطور 2 تا نت دولا چنگ برابر با یک نت چنگ، 4 نت دولا چنگ برابر با یک نت سیاهه و این چرخه تا پایان ادامه داره.

 

نت موسیقی تنظیم کده

زمان کشش نت سه لا چنگ:

هر نت سه لا چنگ برابر با نصف دولا چنگ. پس هر دوتا نت سه لا چنگ برابر با یک دولا چنگ، چهارتا نت سه لا چنگ = یک نت چنگ، هشت تا نت سه لا چنگ = یک نت سیاه و همینطور ….

نت موسیقی تنظیم کده

 

زمان کشش نت چهار لا چنگ:

نت چهار لا چنگ نصف نت سه لا چنگ میشه و همینطور یک شصتم و چهارم نت گرد و…. . اینم بگم که نت چهارلا چنگ معمولا استفاده چندانی ازش نمیشه.

ارزش زمانی نت تنظیم کده

 

پرچم: (Flag)

به خطوط منحنی که از نت چنگ به بعد در کنار دسته نت ها قرار میگیره پرچم میگن. همونطور که در تصاویر معلومه نت چنگ یک پرچم داره نت دولا چنگ دوتا نت سه لا چنگ سه تا و نت چهارلا چنگ چهارتا پرچم دارن.

نت در موسیقی تنظیم کده

اگر چند نت پرچم دار کنار هم قرار بگیرن با یک یا چند خط افقی به هم میچسبن، ولی هر نت پرچم داری رو نمیشه به هم چسبوند، این بستگی به نوع تقسیم بندی ضرب ها داره.

 

در آخر هم نمودار کشش نت ها رو میزارم ببینید:

نت در موسیقی تنظیم کده

 

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

0:00
0:00