آکوستیک دیفیوزر چیست؟!

دیفیوزر چیست تنظیم کده


آکوستیک دیفیوزر چیست؟!

اگر یک سر به فرهنگ لغت بزنین می بینید کلمه دیفیوزر از diffuse میاد و diffuse یعنی منتشر کننده.

کار دیفیوزر چیست؟
دیفیوزر، امواجی که بهش برخورد میکنه رو در جهات مختلف پخش میکنه. که البته این پخش شدن بر اساس محاسبات خیلی پیچیده ایه. در نتیجه هم از ریورب جلوگیری میکنه و هم از Flutter Echo. و نهایتا منجر به پخش شدن طبیعی و میزون صدا میشه. همچنین در ددروم از لکیج بین دو میکروفون (مثلا میکروفن درام و گیتار) جلوگیری میکنه.

شاید شما هم دیده باشین، اجسامی معمولا تشکیل شده از مربع ها بالا پایین که از متریال ها مختلف مثل چوب، یونولیت، گچ، پلاستیک و …. تولید شده باشه. حالا براتون سوال پیش میاد که این چیه؟ اسم این محصول دیفیوزر آکوستیک استودیو هست. شاید دکور جالبی باشه ولی هدف اصلی، استفاده ازش توی معماری یک ساختمون یا اتاق دکور نیست. هدف اصلی تنظیم فرکانس ها صوتیه.

دیفیوزر چیست تنظیم کده

در حقیقت دیفیوزر با شکل خاصی که داره باعث میشه فرکانس ها صوتی با برخورد باهاش توی جهات مختلف حرکت کنن و در نتیجه از فلوتر اکو توی محیط جلوگیری بشه. به همین خاطر معمولا دیفیوزرها رو توی استودیوهای تلویزیونی و رادیویی، سالن های همایش و اجرای کنسرت، اتاق های دوبلاژ و… میبینید.

نکته: به هر سطح مربعی که بالا و پایین داره نمیشه گفت دیفیوزر استودیو. ساخت دیفیوزر قواعد داره و عدم رعایت این قوانین موجب میشه پنل ما به چیزی غیر از دیفیوزر و یا فقط یک پنل دکوراتیو با ویژگی های غیر آکوستیکی تبدیل بشه.

از هر ماده ای نمی توان دیفیوزر ساخت. دیفیوزر باید از مواد سلول بسته تولید بشه. منظور از مواد سلول بسته موادیه که فرکانسها صوت رو جذب نکنن یا حداقل جذب رو داشته باشن. مواد سلول بسته موادی مثل چوب، یونولیت فشرده، پلاستیک و….. هستن.

در نتیجه میشه گفت توی انتخاب دیفیوزر دو نکته خیلی مهمه:

  1. جنس دیفیوزر آکوستیک باید از چوب، یونولیت فشرده و یا پلاستیک و مواد سلول بسته باشه و پنل های ابری و اسفنجی شبیه دیفیوزر به هیچ عنوان دیفیوزر نیستن.
  2. دیفیوزر محاسبات داره و معمولا خانه های دیفیوزر دارای بالا پایین های غیر یکنواخت هست که این خانه بندی با استفاده از محاسبات ریاضیاتی بدست میاد تا پنل دیفیوزر بتونه حداکثر اثر گذاری رو روی فرکانس ها صوتی داشته باشه.

 

دیفیوزر را کجاها باید کار کرد؟
معمولا روبرو یا پشت مانیتورینگ که روبرو معمول تره. همینطور در ددروم در بالا سقف جایی که سازها هستن ( به ویژه برای سازها کوبه ای) بعضی اوقات رو سقف و در بالا میز کنترل هم کاربرد داره.

نکته: دیفیوزر اسکای لاین که تو ایران به عنوان دیفیوزر سه بعدی هم شناخته میشه، حرفه ای ترین مدل دیفیور هست.

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

بهتون پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخورن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

0:00
0:00