De-Esser چیست؟

دی اسر چیست تنظیم کده


پلاگین De-Esser چیست؟

 De-Essing به تکنیکی گفته میشه که به منظور از بین بردن صدای “هیس” ناخوشایند از صدای وکال، مثل صدای ناخوشایند در حرف “س و ش و چ و ت” اجرا میشه. پس اگه حس میکنین تلفظ صدای «س» در وکالتون نامناسبه، میتونین از دی اسر استفاده کنین.

هرچند روش حرفه‌ای‌تر از این هم هست که مشکلات این شکلی رو مستقیما موقع ضبط برطرف کنین. بعضی تمرین‌ها و تکنیک‌ها وجود دارن که به خواننده توی زمان تلفظ حرف‌هایی مثل سین کمک میکنه. ولی حتی با بهترین مهارت‌ها، ممکنه بعد از تغییرات اکوالایزر و کامپرشن، صداهای هیس توی ترک تقویت بشه. پس حضور دی‌اسر توی زنجیره‌ی پردازش صدا به شما تو رفع این مشکل کمک میکنه.

استفاده از این پلاگین تو میکس صدای خواننده مخصوصا زمانی که فرکانس های بالا رو افزایش میدین، واسه جلوگیری از تیز و ناملایم        به نظر رسیدن وکال کاملا توصیه میشه.

deesser چیست تنظیم کده

حالا شاید واستون سوال پیس بیاد!!

 De-Ess کردن تِرک های وکال تا چه اندازه ای اهمیت داره؟!

پاسخ به این سوال بستگی به این داره که صدای سوت مانندی که توی وکال میشنوید چقدر ناخوشایند باشه. اگر این صدای ناخوشایند محسوسه، De-Ess کردن لازمه.

افکت های De-esser افکت هایی هستن که به منظور کم کردن صدای ناخوشایند سوت مانندی که در حروف “س”، “ز” و “ش” وجود داره، طراحی شدن. نحوه ی عملکردشون به این شکله که واسه کم کردن صدای سوت مانند، از sidechain compression، کم کردن gain و گاهی اوقت از اکولایزر پارامتریک استفاده میشه. هدف اینه که صدای سوت مانند بدون اینکه باقی سیگنالها دچار تغییر بشن، حذف بشه.

 از کمپانی هایی که پلاگین های قدرتمند De-esser رو عرضه کردن میشه به Universal Audio ,Fab Filter ,SPL و Waves اشاره کرد.

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

بهتون پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخورن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − چهار =

0:00
0:00