لیمیتر چیست؟

لیمیتر چیست تنظیم کده


در مطلب قبلی، درمورد کمپرسور صحبت کردیم. لیمیتر، ساده ترین نوع کنترل دینامیک صدا رو در اختیارمون میزاره؛ چون معمولا لیمیتر نسبت به کمپرسور، گزینه های محدودتری داره. البته نقش لیمیتر و کمپرسور توی میکس متفاوته.

لیمیتر چیست تنظیم کده

لیمیتر یا Limiter چیست؟

لیمیتر در اصل همون کمپرسوره با تفاوت اینکه ریشیو تو لیمیتر به نسب ۱۰۰ به ۱ هست یعنی هر صدایی که از محدوده ی مورد نظری که ما تعیین کردیم، رد بشه، لیمیتر اونو کات یا برش میزنه اما توی کمپرسور این اتفاق ملایمتر میفته و کات و برشی صورت نمیگیره.

اگه بخوام خیلی راحتر توضیح بدم بهتون این میشه :

لیمیتر تمام سیگنال ورودی رو کنترل می‌کنه و اجازه عبور هیچ صدایی رو از اون میزانی که تعیین شده رو نمیده که سرعت این اتفاق با ریلیز میشه مشخص کرد. بطور کلی کمپرسور صدا را پایین میاره و کنترل میکنه ولی لیمیتر، صدا رو بالا میاره و کنترل میکنه.

از لیمیتر بصورت رایج تر توی مسترینگ استفاده میشه و تو اخرین لاین مسترینگ قرار میگیره، هم واسه جلوگیری از دیستورتی یا رد شدن صداها از دی بی و هم واسه افزایش ولوم موزیک که از طریق ترشهلد اون صورت میگیره.

مقایسه ی لیمیتر با کمپرسور:

عمده ترین تفاوت کمپرسور و لیمیتر تو سیگنال خروجیه. توی لیمیتر، وقتی یک سقف یا Ceiling تعریف می کنیم، هیچ سیگنالی از اون سطح صدا عبور نمیکنه و در واقع تو همون سطح، محدود یا Limit میشه. لیمیترهای آنالوگ و قدیمی، تو تعیین سقف، دقت کمتری نسبت به لیمیترهای دیجیتال دارن و ممکنه کمی از peak ها از سطح تعیین شده عبور کنن. به همین دلیل به لیمیترهای دیجیتال، Brick wallیا دیوار آجری هم میگن؛ چون سیگنال بعد از برخورد به این دیوار، هیچ شانسی واسه عبور نداره.

 مقدار کاهش gain تو لیمیترها به دو صورت انجام میشه:

 نوع اول: تو بعضی لیمیترها، میتونیم مقدار input رو تعیین کنیم. یعنی کنترل می کنیم که چه مقدار صدا وارد لیمیتر کنیم تا صدا پرحجم تر بشه.

 نوع دوم: کنترل Threshold تو دست ماست و میتونیم به وسیله ی اون، مقدار لیمیت رو تعیین کنیم. خیلی از لیمیترها، کنترل Release رو هم در اختیارمون قرار میدن، که واسه داشتن ترنزینت ها و تیزی های صدا، خیلی مهمه.

 

کاربردهای لیمیتر :

 

اطمینان از peak

وقتی روی یک صدا، پردازش های زیادی انجام میدیم، احتمال رخ دادن peak ها توش بالا میره. اضافه کردن افکت های مختلفی مثل دیلی و ریورب و … هم به تشدید این مساله کمک می کنه. وقتی peak ها توی چند صدا زیاد باشد، میتونن به راحتی لیمیتر نهایی تو مستر رو درگیر خودش بکنه و نزاره که شما بلندی صدای دلخواه خودتون رو به دست بیارید. واسه همین تو این کاربرد لیمیتر، اونو توی آخرین افکت در زنجیره قرار میدیم تا peak ها رو به صورت نرم و بدون خراب کردن دینامیک دفع کنه.

لیمیتر چیست تنظیم کده

 

کاربرد دوم لیمیتر : کم کردن Peak ها

به عنوان مثال، وقتی صدایی رو ساید چین می کنیم، پیک های جدیدی بهش اضافه میشه. می تونیم با استفاده از یک لیمیتر و عبور صدا کمی بیشتر از threshold، علاوه بر حفظ صدای ساید چین شده، صدای پرحجم تری داشته باشیم. به استفاده از لیمیتر،بعد از ساید چین شدن دقت کنین:

لیمیتر چیست تنظیم کده

 

کاربرد سوم لیمیتر : افزایش حجم صدا

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین استفاده های لیمیتر، افزایش حجم صدا یا RMS، بدون افزایش Volume هست. این مورد واسه داشتن          مستر نهایی بلند بسیار مهمه. واسه مثال، یک درام رو در نظر میگیریم و حالت قبل و بعد از لیمیت شدن اونو مقایسه می کنیم.

 

کاربرد چهارم لیمیتر : مسترینگ

معمولا همه لیمیتر رو به عنوان افکتی که تو آخرین قسمت از زنجیره ی مستر استفاده میشه، میشناسن. البته این تصور اشتباه هم نیست چون یکی از وظایف اصلی لیمیتر ها، بلند تر کردن کلی صدای یک میکس و جلوگیری از عبور پیک ها از سطح ۰٫۰ دسی بل، بدون از بین رفتن دینامیک هست.

لیمیتر چیست تنظیم کده

 

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشید. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

 پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 17 =

0:00
0:00