پاپ شیلد چیست؟!

پاپ شیلد چیست تنظیم کده


پاپ فیلتر یا پاپ شیلد چیست؟!

پاپ شیلدها صفحه ای عموما گردی شکل هستن که یک لایه پارچه بافته شده و یا صفحه مشبک فلزی روش قرار داره و با پایه، به پایه میکروفون متصل شده و بین دهانتون و میکروفون قرار می گیره. عبور صدا از این صفحه باعث میشه، قدرت اضافی صدای شما کاسته شده، و موقع رکورد صداتون، نویز بوجود نیاد.

البته کسانی هستن که بدون استفاده از پاپ شیلد و با تنظیم زاویه میکروفون، از برخورد مستقیم صدا بهش جلوگیری کرده و این نویز رو از بین میبرن. اما بهترین راه و موثرترین راه استفاده از یک پاپ شیلده.

پاپ شیلد چیست تنظیم کده

شما با توجه به نیازتون میتونین انواع مختلف پاپ فیلتر رو تهیه و استفاده کنین. اما توجه کنین که هزینه زیاد واسه این وسیله یک سرمایه گذاری درست واستون نیست و لازم نیست هزینه زیادی رو بابتش بپردازین. شما میتونید با توجه به نوع میکروفون خودتون و مقدار نویزی که توی صداهای ضبط شده مبینید، تصمیم بگیرین که چه پاپ فیلتری رو با چه قیمتی تهیه کنین.

میکروفن ها نسبت به صداهای “ب” و “پ” که به اونا صداهای Explosive یا انفجاری میگن واکنش بدی نشون میدن که همگی تاثیرش رو توی سخنرانی های زنده شنیدیم. واسه برطرف کردن این مشکل، تو ضبط های حرفه ای از پاپ شیلد استفاده میشه که همونجور که گفتیم، بین دهان و میکروفون قرار داده میشه و تا حد بسیار زیادی جلوی موج انفجاری این صداها رو میگیره. پاپ فیلترها در انواع مختلفی مثل       پارچه ای، فلزی و .. طراحی و ساخته میشن.

پاپ فیلتر چیست تنظیم کده

نکته:

پاپ فیلتر و بادگیر (Wind Screen) را با هم اشتباه نگیریم!

عموما پاپ فیلتر رو با اسم های متنوعی مانند پت گیر، پاپ شیلد و بادگیر می شناسن. اما قطعه کاربردی دیگه ای به اسم بادگیر یا Wind Screen وجود داره که باید مراقب باشیم اونو  با پاپ فیلتر اشتباه نگیریم. این قطعه در واقع یک پوشش واسه میکروفونه که تو مواقعی که صدابرداری در فضای باز انجام میشه کاربرد داره. کارش اینکه از ضبط شدن صدای باد جلوگیری کنه، و انواع مختلف و متنوعی داره.

پاپ شیلد تنظیم کده

وقتی توی فضای باز عملیات ضبط رو انجام میدین، صدای باد نویز های بدی رو روی صدای ضبط شده اعمال میکنن که این نویز ها یکنواخت نیستن، و در واقع به خاطر کم و زیاد شدن شدت باد میتونن تغییر کنن.   به همین علت یک پوشش ابری یا مویی رو روی میکروفون قرار میدن تا از ایجاد این نویز جلوگیری کنه.

البته در مواقعی که بخوایم صدای نویز ایجاد شده به علت تنفس رو برطرف کنیم میتونیم از این بادگیرها استفاده کنیم.

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشین. ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم.

پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید، خیلی بدردتون میخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

0:00
0:00