کارت صدا چیست؟!

کارت صدا چیست تنظیم کده


کارت صدا چیست؟!

کارت صدا یک قطعه ی سخت افزاریه که به طور کلی دو تا وظیفه اصلی داره . اولین وظیفش آماده سازی سیگنال ها برای پخش از طریق بلندگو ها یا اسپیکر مانیتورینگ ها 

و دومیش وظیفش دریافت و تبدیل سیگنال های ورودی  از میکروفنه . دوستان کارت صدا یه قابلیت دیگه هم داره . ببینید وقتی شما از کارت صدای حرفه ای استفاده نمیکنید و وقتی شروع به نوازندگی میکنین سرعت نواختن تا اجرای هر نت با تاخیر انجام می شه. ولی اگه از کارت صدای حرفه ای استفاده کنید این تاخیر به حداقل میرسه. این قابلیتی که گفتم روی کارت صداهای آنبرد نیست.

 

به طور کلی دو نوع کارت صدا داریم :

کارت صدای آنبرد ( اینترنال ) : که به شکل یه تراشه هست و به صورت پیش فرض روی سیستمتون وجود داره و قابلیت خیلی کمتری نسبت به کارت صدای حرفه ای داره.

کارت صدا چیست تنظیم کده

کارت صدای حرفه ای که به صورت اکسترنال هست : از ویژگی های کارت صدای حرفه ای نسبت به کارت صدای On Board ،داشتن ورودی و خروجی های بیشتر برای اتصال میدی کنترلر ،میکروفن،پیکاپ گیتار و غیره هست.

 در واقع کارت صدا یکی از قطعه های سخت افزاری و یکی از مهم ترین تجهیزات استودیو موسیقی محسوب میشه که عملیات ضبط، ویرایش و همچنین پخش انواع صدا رو انجام میده.

کارت صدا چیست تنظیم کده

 

کارت صداهای داخلی یا آنبرد بیشتر مصرف خونگی و اداری داره . اگه تو زمینه موسیقی به صورت حرفه ای فعالیت میکنی ، پیشنهاد میکنم از کارت صدای اکسترنال استفاده کنی.

 

مکانیرم عملکردشون به چه شکله؟

کارت صدا میاد سیگنال دیجیتال رو به آنالوگ تبدیل میکنه. آخرش هم سیگنال آنالوگ رو میده به بلند گو و ما صدا رو میشنویم. البته برعکسش هم انجام میشه یعنی امواج آنالوگ به سیگنال دیجیتال تبدیل میشه. که واسه ذخیره سازی یا ارسال تو شبکه در وضعیت ضبط صدا به کار میره. یعنی اگه بخوام ساده تر بهتون بگم، کارت صدا ولتاژ ورودی میکروفن رو دریافت میکنه و اون رو به سیگنال های صفر و یک که قابل خوندن برای کامپیوتر ما باشن، تبدیل میکنه. از طرف دیگه امواج صفر و یک دیجیتال رو از کامپیوتر دریافت میکنه و برای پخش در اسپیکر مانیتورینگ ها و یا هدفون اونها رو تبدیل به ولتاژ میکنه.

 

امیدوارم از مطالب این مقاله بخوبی استفاده کرده باشید . ما تا جایی که تونستیم سعی کردیم پاسخ سوالاتی که برای شما پیش میاد رو توی این مقاله قرار بدیم .

 پیشنهاد میکنم مقاله های قبلی و بعدی رو با دقت بخونید ، خیلی بدردتون میخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

0:00
0:00